Grafika z białym tłem, niebieskimi literami i kolorowymi zdjęciami w kształcie koła przedstawiające: kwiaty, zioła, wycinanki oraz dwie postacie kobiet.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” w Muzeum Miasta Pabianic.

09.09.2023 (sobota)
godz. 12.00-17.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych (Stary Rynek 1 i 2).
godz. 14.30: „Medycyna dawnych Słowian” – prelekcja, prezentacja ziół i mieszanek ziołowych oraz degustacja naparów. Prowadzenie: Anetta Jedynak-Stępnik ze Stowarzyszenia Plemię Pilsian (Stary Rynek 1, dwór).

16.09.2023 (sobota)
godz. 12.00-17.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych (Stary Rynek 1 i 2).
godz. 14.00: „Tradycyjne dekoracje izby wiejskiej” – warsztaty wycinankarstwa i bibułkarstwa. Prowadzenie: Kazimiera Balcerzak – twórczyni ludowa ziemi sieradzkiej (Stary Rynek 1, dwór). Obowiązują zapisy do 14.09.2023: edukacja@muzeum.pabianice.pl, 42 215 54 87 wew. 24.

Wstęp wolny.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Jest to największy europejski projekt społeczno-edukacyjny. Polska (jako jeden z pięćdziesięciu krajów Europy) dołączyła się do niego w 1993 roku, natomiast Muzeum Miasta bierze udział po raz dziesiąty w tym wydarzeniu.
W tym roku hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności są tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Muzyka, umiejętności, tradycje, obrzędy i zwyczaje świąteczne przekazywane „z dziada pradziada” sprawiają, że społeczeństwo żyje i trwa. Te przejawy dziedzictwa kojarzymy głównie z kulturą ludową, regionalną, ale nie możemy zapomnieć o bogactwie dziedzictwa niematerialnego mieszkańców miast, czy różnych grup etnicznych, religijnych i narodowych zamieszkujących nasz kraj.
– Przekazywane od pokoleń, twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców żywe dziedzictwo to fascynujące źródło inspiracji i tożsamości, z którego będziemy czerpać podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Narodowy Instytut Dziedzictwa już dziś prowadzi przygotowania do tegorocznej, 31. edycji tego największego wydarzenia kulturalnego w Europie. Tradycyjnie już, w całej Polsce, dzięki zaangażowaniu setek osób – koordynatorów lokalnych, instytucji i wolontariuszy, przez dwa wrześniowe weekendy będziemy mogli odkrywać na nowo niematerialne dziedzictwo kulturowe  naszego kraju – mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.