Grafika z białym i zielonym tłem oraz dwiema fotografiami przedstawiającymi wykonywanie stempli i tworzeniem linorytu w drewnie.
     


Muzeum Miasta Pabianic i Stowarzyszenia „WICI” zapraszają na spotkania w ramach projektu “Polskie Druki Ludowe”.

23.09.2023 (sobota), godz. 12.30 i 14.00 – „Łódzkie druki ludowe – warsztaty stemplowania papieru” prowadzenie Stowarzyszenie WICI, dzieci od 4 roku życia, zapisy: edukacja@muzeum.pabianice.pl.

30.09.2023 (sobota), godz. 14.00 – „Opowieści o dziedzictwie farbiarzy i drukarzy” spotkanie edukacyjne Anny Raczkowskiej ze Stowarzyszenia WICI. Spotkanie otwarte.
30.09.2023 (sobota), godz. 15.00 – „Warsztaty linorytu” prowadzenie Stowarzyszenie WICI, wiek od 16 roku życia,
zapisy: edukacja@muzeum.pabianice.pl.

Celem projektu “Polskie Druki Ludowe” jest popularyzacja, digitalizacja i twórcza interpretacja techniki ręcznego stemplowania tekstyliów. Nazwa projektu nawiązuje do publikacji Polskie Druki Ludowe Na Płótnie (1953) autorstwa Romana Reinfussa, która zainspirowała nas do kontynuacji misji Reinfussa w zbieraniu i dokumentowaniu unikatowego zjawiska jakim jest ręczny druk tekstyliów. W roku 2020 zrealizowaliśmy projekt pilotażowy „Polskie druki ludowe. Drzeworyt dawniej i dziś”, w ramach którego została stworzona dokumentacja fotograficzna wybranych stempli z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz seria filmów edukacyjnych, w których omawiam i pokazuje proces rzeźbienia klocka drukarskiego. Projekt dofinansował Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”.
Więcej o projekcie: http://wici.org.pl/projekty/polskie-druki-ludowe-drzeworyt-dawnej-i-dzis/

Realizator zadania
Stowarzyszenie Wici
Misją Stowarzyszenia „WICI” jest promocja i edukacja w zakresie dziedzictwa kulturowego. Działamy na rzecz przywrócenia dawnym rzemiosłom wartości i zastosowania w biznesie, wzornictwie, sztuce i jako formy spędzania wolnego czasu budującej dobrostan.
więcej o naszych działaniach https://wici.org.pl/.

Anna Raczkowska
Prezeska Zarządu