Muzeum Miasta Pabianic ma przyjemność poinformować, że gościć będziemy nową wystawę – „Świat toruńskiego piernika”.

Na otwarcie połączone z kuratorskim oprowadzaniem w wykonaniu Pana Krzysztofa Lewandowskiego z Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz warsztatami wypieku pierników zapraszamy 1 lutego o godzinie 13:00.

Ekspozycja powstała w 2008 roku i stanowi „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu – w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika.
Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu po współczesność.
Zasadnicza część ekspozycji znajduje się w specjalnie zaprojektowanej łodzi, stylizowanej na kształt drewnianej kogi – żaglowca handlowego. Wypełniają ją oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również rekonstrukcje kramu piernikarskiego, sklepu z przełomu XIX i XX wieku czy piekarni, uzupełnione przez kopie przedmiotów (np. form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny w strojach historycznych.
Wystawa ma charakter interaktywny. Integralną część ekspozycji stanowią warsztaty dla grup, w trakcie których będzie można własnoręcznie przygotować dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika, próbując wyrobów Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A.