Pragniemy podzielić się z Państwem naszą radością, której przyczyną jest nowa darowizna p. Petera Majoka powiększająca etnograficzne zbiory Muzeum Miasta Pabianic. Darczyńca tym razem podarował nam kolekcję 57 kart pocztowych z końca XIX i początku XX wieku. Na pocztówkach uwieczniona jest codzienność dawnej Afryki Środkowej (fotografie umieszczone na przekazanych nam pocztówkach robione były głównie na terenach dawnego kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego). Obok walorów estetycznych posiadają nieocenioną wartość poznawczą, są doskonałą ilustracją historii, kultury i obyczajowości ludów tego kontynentu.
Jest to kolejna z rzędu darowizna P. Majoka wzbogacająca etnograficzne zbiory afrykańskie naszego muzeum. Pierwsze dary trafiły do Pabianic w 2007 roku (ceremonialna tykwa na wino palmowe i cztery rzeźby królewskich przodków ludu Bamileke z Kamerunu), w następnych latach Majok przysyłał afrykańskie maski, rzeźby, ozdoby (ogółem 24 sztuki), fotografie z lat 1947 – 1958 z terenów dawnej Rodezji Północnej (obecnej Zambii), w grudniu ubiegłego roku dostaliśmy trzy cenne maski datowane na lata 40. XX w. (w tym „maska biegacza” typu „Mano” ludu Dan i Yacouba z południowej Liberii, z regionu Man leżącego pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Gwineą oraz dwie maski z brodą z rafii zwane „Kakuungu” należące do plemienia Yaka z Kongo, które wykorzystywane były podczas rytuału „Mukanda”).
Obecnie nasze zbiory powiększają się o 57 pocztówek, na których widzimy Afrykę oczyma fotografów końca XIX i początków XX wieku udokumentowaną przez obiektyw aparatu. Spoglądamy na ludzi, ich stroje, uzbrojenie, wioski, w których mieszkali i miejsca, które były im bliskie i znane.
Pocztówki przysłane nam przez P. Majoka pokazują świat, którego już nie ma, ale dzięki obrazom uchwyconym przez aparat fotograficzny i na stałe zamkniętym w kadrach możemy doświadczyć spotkania z przeszłością i tym co bezpowrotnie minęło.