Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na wykład pt. „Wielkie i małe przyjęcia. Moda balowa XIX – XX w.” 13 lutego (niedziela) 2022 r. o godz. 16. 00 , Pabianice, Stary Rynek 1 (dwór). Wykład poprowadzi dr Łukasz Grzejszczak, który opowie o zwyczajach karnawałowych w środowisku zamożnego mieszczaństwa i burżuazji przełomu XIX i XX wieku. Omówione zostaną rodzaje i formy spotkań towarzyskich oraz obowiązujące na nich zasady etykiety. Zaprezentowana zostanie również moda i akcesoria stroju.

Dr Łukasz Grzejszczak  to znany historyk sztuki, krytyk artystyczny, nauczyciel akademicki, muzealnik-kustosz dyplomowany, twórca i kurator wielu wystaw. Pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Łódzkiej – Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, a także ceniony znawca i ekspert w zakresie dzieł sztuki.

Zainteresowania badawcze naszego prelegenta koncentrują się na malarstwie polskim przełomu XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem środowiska artystów łódzkich, historii grafiki i książki, wzornictwie artystycznym oraz modzie. Od kilkunastu lat prowadzi on także badania nad kulturą materialną i artystyczną w środowisku łódzkiego mieszczaństwa i burżuazji przełomu XIX i XX wieku.