Muzeum Miasta Pabianic ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy „Piasek, kamień, drewno”, na której swoje prace zaprezentują Janusz Boniecki (obrazy) i Krzysztof Kozłowski (rzeźby).

Wernisaż odbędzie się 25 września 2022 r. (niedziela) o godzinie 16:00 w Zamku (Stary Rynek 1).

Janusz Boniecki

Jego przygoda z malarstwem  zaczęła się w 2001 r., a w 2003 zastosował w swych pracach piasek i drobne kamienie. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę, tworząc obrazy z piasku i kamieni. Swoje prace zaczął wystawiać w 2007 r. Miał wystawy indywidualne w Pabianicach, Aleksandrowie, Konstantynowie, Warszawie i Łodzi oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2014 roku otrzymał tytuł Ikony Kultury Pabianic. Należy do Stowarzyszenia Plastyków Amatorów oraz (od 2016 r.) do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoista technika tworzenia obrazów z piasku i kamieni, które chwytają światło pod różnymi kątami, pozwala na odbiór obrazów (zwłaszcza pejzaży) w różny sposób. W zależności od miejsca, z którego się na nie patrzy, a także w zależności od pory dnia, obrazy zmieniają efekty wizualne, co nie jest do osiągnięcia żadną inną techniką malarską. W opinii prof. Ryszarda Hungera o oryginalności prac J. Bonieckiego decyduje też szczególna wrażliwość kolorystyczna oraz dojrzałe i przemyślane traktowanie formy.

Krzysztof Kozłowski

Jego prace w drewnie ujrzały światło dzienne na pierwszej ogólnopolskiej wystawie prac plastycznych w Pałacu Kultury w Poznaniu w 1988 r. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu im. Vincenta Van Gogha w Rybniku i konkursu o nagrodę Prezydenta Miasta Radomsko. Uczestniczył w wystawie laureatów konkursów ogólnopolskich w Muzeum Śląskim w Katowicach. I choć jego pracownią jest niewielka blokowa komórka, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz dziewięciu indywidualnych, m.in. w Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Biniszewiczach. Za najważniejszą wystawę swoich prac uznaje „Indywidualności” w Galerii Kobro łódzkiej ASP. Wizerunek jego rzeźby „Samuraj” został wybrany na logo jednej ze szkół jujitsu w Chicago. Jest zasłużonym członkiem Stowarzyszenia Plastyków Amatorów (przez trzy lata pełnił funkcję jego prezesa), którego opiekunem artystycznym, niezmiennie od kilkudziesięciu lat, jest prof. Ryszard Hunger. W roku 2011 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.