Od 19 września 2014 do 28 lutego 2015 r. Muzeum Miasta Pabianic będzie prezentować wystawę „Przystanek Pabianice. Z historii miejskiej komunikacji”.

Na ekspozycji można przede wszystkim zapoznać się z dziejami pabianickich tramwajów i autobusów, od ich początków, aż po czasy współczesne. Słowo pisane uzupełnia bogata ikonografia – fotografie, pocztówki, plany. Ponadto pokazujemy bilety – stare i te najnowsze, zgromadzone przez pabianickich i łódzkich kolekcjonerów.

Niewątpliwą atrakcją stanowią modele wagonów tramwajowych, wykonane przez pana Wiktora Jarzynę z Aleksandrowa Łódzkiego. Są one wiernymi kopiami w skali 1:35 i 1,25, wykonanymi na podstawie rysunków technicznych dostarczanych autorowi m. in. przez producentów tramwajów.

Prezentujemy też ciekawe eksponaty ze zbiorów Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK w Łodzi, m. in.: oryginalny strój i wyposażenie konduktorki tramwajowej oraz stare kasowniki i bileterki.

Wszystkich chętnych do zapoznania się z bogatą historią miejskiej komunikacji zapraszamy na „Przystanek…” do pabianickiego Muzeum przy Starym Rynku 1 (Zamek).

Na wystawie prowadzone są zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z działem historycznym (42 215 39 82, 42 215 54 87, prowadząca – Joanna Aleksandrowicz)

Przeczytaj również