Otwarcie ekspozycji odbędzie się 11 stycznia 2017 roku o godz. 18.00, Stary Rynek 1 (dwór). 

Wystawa czynna do 13 maja 2017 roku.

Wyobraź sobie świat, w którym mechanizmy mniejsze od bakterii niszczą wszelkie wirusy oraz chore komórki w naszych ciałach. Wyobraź sobie świat, w którym dom pełen jest sprzętu samooczyszczającego się nie tylko ze zwykłego brudu, ale także bakterii i roztoczy. Wyobraź sobie kamerę, mniejszą od łepka od szpilki, która pozwala na przekazywanie obrazu bezpośrednio z wnętrza organizmu człowieka do którego została wprowadzona.

Takie możliwości daje nam nanotechnologia. Nauka, która zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. 1 nanometr (nm) to jedna miliardowa milimetra, 100 nm ma się tak do piłki, jak ta piłka do kuli ziemskiej. Współcześnie, nanotechnologia jest nauką bardzo modną i wyjątkowo prężnie rozwijającą się w coraz to nowych, czasami bardzo zaskakujących, dziedzinach: inżynierii, chemii, elektronice, optyce, farmacji, kosmetologii, a przede wszystkim medycynie.

Szansę na zapoznanie się z osiągnięciami nanotechnologii daje nam Muzeum Miasta Pabianic, w którym można od kilku tygodni podziwiać wystawę „Witamy w Nanoświecie”.

Sama w sobie jest ona wydarzeniem niecodziennym w polskich muzeach. Zwyczajna wystawa ma jednego, bądź kilku kuratorów. Natomiast w przygotowaniu tej, brało udział kilkadziesiąt osób – uczniów gimnazjów, techników i liceów. Ekspozycja jest podsumowaniem realizacji w Polsce międzynarodowego projektu edukacyjnego “Irresistible”, którego zadaniem było przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych z odpowiedzialnymi badaniami naukowymi i innowacjami. Uczniowie z 13 krajów europejskich uczestniczyli przez kilka miesięcy w zajęciach eksperymentalnych, dyskutowali o roli nauki w społeczeństwie, odwiedzali wyższe uczelnie i naukowe wystawy interaktywne. Następnie samodzielnie zaprojektowali i wykonali eksponaty na wystawę. Najbardziej interesujące zostały pokazane w 2016 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Muzeum Miasta Pabianic jest drugim w Polsce muzeum, które udostępnia tę ekspozycję.

W trzech salach pabianickiego Zamku zwiedzający poznać mogą różne zagadnienia z tematu nanotechnologii i przykłady jej praktycznego zastosowania w życiu codziennym. Prawie każde stanowisko jest interaktywne – możemy obejrzeć filmy, posłuchać wykładu, dotknąć modeli struktur chemicznych, sprawdzić swoją wiedzę w grach i testach. Mamy możliwość przeprowadzić symboliczny model robota przez nasz układ pokarmowy i zobaczyć to samo, co widziałby obsługujący go lekarz. W innym miejscu twórcy ekspozycji dali nam możliwość sterowania światłem lasera, bez choćby dotknięcia samego urządzenia. W jaki sposób? Zapraszamy do Muzeum, aby przekonać się samemu. Nudzić nie będą się także dzieci. W końcu wystawę projektowali ich rówieśnicy, nie brak więc na niej atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych.

 


Fotografie:  powyżej – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, poniżej – MMP

Foto nanoświat 115 Foto nanoświat 049 Foto nanoświat 132 Foto nanoświat 088
Foto nanoświat 103 Foto nanoświat 130 Foto nanoświat 117 Foto nanoświat 105

Wystawie towarzyszyły także zajęcia

https://muzeum.pabianice.pl/zapraszamy-na-nowa-lekcje-3/?preview=true&preview_id=2296&preview_nonce=79b7880e37&post_format=standard