Od 31 maja 2019 r. Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na interaktywną wystawę, poświęconą funkcjonowaniu zmysłów człowieka. Składa się z ona z kilkudziesięciu stanowisk doświadczalnych, które przybliżają fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, odkrywają budowę oraz tajniki „działania” naszych oczu, uszu, nosa… Samoobsługowe modele umożliwią widzom przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.

Ekspozycja składa się z trzech przestrzeni tematycznych. Pierwsza, nazwana „Receptory”, pokazuje budowę poszczególnych organów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. Dzięki prostym eksperymentom, każdy może sprawdzić funkcjonowanie własnych zmysłów, takich jak np. powidok, widzenie peryferyjne czy granice słuchu. Przestrzeń druga – „Mono czy stereo” – pokazuje, w jaki sposób bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł, tj. dwojga oczu czy dwojga uszu, zwiększają jego możliwości percepcyjne. W przestrzeni trzeciej, zatytułowanej „Iluzje” – obok popularnych iluzji optycznych, będzie można doświadczyć złudzeń słuchowych, upewnić się, czy aby nie myli nas nasz zmysł dotyku, sprawdzić poczucie równowagi oraz swój refleks.

Wystawa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, a dzięki doborowi stanowisk może pomóc w realizacji programu takich przedmiotów jak przyroda, biologia, fizyka czy chemia.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Scenariusz i kurator wystawy: dr Maciej Kluza, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ekspozycja czynna do 26 października 2019 r. (Stary Rynek 2, budynek na rogu ul. Gdańskiej).

Informacje o wystawie oraz umawianie i prowadzenie zajęć w MMP – specjalista ds. oświatowych – Justyna Ruszkiewicz

Zapraszamy serdecznie

SW 5 SW 4 SW 3 SW 2