Plakat wystawy "Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku", otwarcie 12.01.2023 r. w Muzeum Miasta Pabianic. Grafika przedstawia po prawej stronie geometryczną postać kobiety (czarne włosy, niebiesko-różowa sukienka) z czarnym tekstem po lewej stronie reklamującym otwarcie i trwanie wystawy.

“Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku” to wystawa wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, na której można zobaczyć 200 zabytków pochodzących z okresu od XIII do XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia m.in.:  akcesoriów kosmetycznych, grzebieni, szczoteczek do zębów, okularów, narzędzi chirurgicznych, strzykawek, pojemników aptekarskich, fajek do tytoniu, nocników, elementów dawnej infrastruktury wodociągowej.

Zwiedzający dowiedzą się jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan, skąd czerpano wodę pitną, jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej, a także gdzie powstawały szpitale i apteki.  Badania antropologiczne dowiodły, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Przebadano m.in. szkielet odkryty w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku, który należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.
Ekspozycja opisuje także  Wasserkunst, czyli kunszt wodny, który funkcjonował w Gdańsku od 1536 r. To wysoko wydajne, zaawansowane technicznie urządzenie jako jedno z pierwszych w Europie było wyposażone w pompy tłokowe; pisano o nim w XVII-wiecznych podręcznikach do mechaniki.
Wystawę uzupełnia 14-minutowy film animowany pokazujący dawne lecznictwo – w tym rekonstrukcje zabiegów chirurgicznych, takich jak amputacja kończyny lub trepanacja czaszki – rozwój gdańskich szpitali oraz straszliwe zarazy nawiedzające miasto.

Kuratorem ekspozycji jest pani Ewa Trawicka – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Osoba do kontaktu w Muzeum Miasta Pabianic – Justyna Ruszkiewicz, tel. /042/ 215 39 82 wew. 24, e-mail: edukacja@muzeum.pabianice.pl.