s1 s2

 

Jadwiga Wajs – lekkoatletka, olimpijka urodziła się w Pabianicach 30 stycznia 1912 r. w rodzinie majstra tkackiego. Od najmłodszych lat pragnęła uprawiać sport. W wieku 8 lat została członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Pabianicach. Ćwiczyła rzut kulą, oszczepem i dyskiem. W 1932 r. na stadionie ŁKS pobiła rekord świata w rzucie dyskiem, uzyskując 39,78 m. W tym samym roku na mistrzostwach Polski w Łodzi jako pierwsza kobieta w świecie przekroczyła 40 m. Sukcesy te zadecydowały o jej starcie w olimpiadzie w Los Angeles, gdzie w wieku 20 lat zdobyła swój pierwszy medal olimpijski, zajmując trzecie miejsce. W 1936 r. wzięła udział w olimpiadzie w Berlinie, na której wywalczyła srebrny medal. Olimpijskie trofea przyniosły Wajsównie uznanie i prestiżowe wyróżnienia w kraju. W 1937 r. po raz drugi przyznano pabianickiej lekkoatletce Wielką Honorową Nagrodę Sportową przedstawiającą „dziewczynkę ze skakanką” dłuta Alfonsa Karnego, która zgodnie z regulaminem stała się jej własnością.

W czasie wojny Jadwiga Wajsówna mieszkała w Warszawie, gdzie w 1943 r. została aresztowana przez gestapo. W czasie Powstania Warszawskiego zaginęły jej olimpijskie medale i dyplomy. Swoje nagrody odzyskała jednak po wojnie w 1946 r. Zostały przesłane do Pabianic przez nieznanego nadawcę z Niemiec. Po zakończeniu okupacji wróciła do Pabianic. Ponownie rozpoczęła treningi lekkoatletyczne. W 1948 r. startowała w olimpiadzie w Londynie, gdzie w wieku 36 lat zajęła czwarte miejsce. Z pracy sportowej zrezygnowała w 1958 r. Zmarła 1 lutego 1990 r. w Pabianicach.

Na wystawie w muzeum prezentowane są m.in. zdjęcia, artykuły prasowe, dokumenty, odznaczenia i dyplomy Jadwigi Wajsówny, wśród nich trzy dyplomy zdobyte na olimpiadach. Większość eksponatów udostępnili wnukowie sportsmenki, a część pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu w Łodzi i Warszawie.

Na otwarciu ekspozycji 25 kwietnia byli obecni goście z Warszawy: Stanisław Krawiec – przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Jan Ślęzak – sekretarz generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W uroczystości wzięli udział także znani olimpijczycy z Łodzi: siatkarka Barbara Niemczyk i kolarz Mieczysław Nowicki.

01 02
04 03