“Nie dajmy zginąć poległym. Bitwa pabianicka wrzesień 1939” to wystawa czasowa eksponowana w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie z okazji odsłonięcia obelisku poświęconego poległym żołnierzom w walkach w Ksawerowie 8 września 1939 r.

Na wystawie prezentowane są m.in. zdjęcia oficerów polskich 15 pułków „Wilków”, lotników lwowskich, którzy brali udział w obronie Pabianic oraz jeńców przetrzymywanych w obozie zorganizowanym w budynkach fabryki R. Kindlera.

Otwarcie wystawy – 7 września 2012 r. godz. 18.30. Ekspozycja potrwa do końca września 2012 r.
Wystawa przygotowana została przez Dział Historyczny Muzeum Miasta Pabianic. Komisarz wystawy – Robert Adamek, oprawa graficzna – Aneta Admczyk.