Zapraszamy na nową wystawę!

Wystawa „Kolorowy świat zabawek” przygotowana jest ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W niewielkiej części ekspozycję tę uzupełniają zbiory Muzeum Miasta Pabianic, m.in. ptaki drewniane, malowane, wykonane przez Stanisława Krzyżańskiego z miejscowości Zawady,  gliniana rzeźba kobiety z maselnicą autorstwa  Józefa Serwecińskiego z Łasku oraz lalki szmaciane, których rzemieślniczą produkcją w latach 60.  XX w. zajmowała się pabianiczanka Stanisława Raszka.

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 100 zabawek, które zrobione są z drewna malowanego i niemalowanego, z wiórów osikowych, ze słomy, z gliny, ich autorami są znani twórcy ludowi, m.in. Stanisław Naróg, Jan Puk, Stanisław Ciszek, Elżbieta Klimczak, Jan Hodurek i wielu innych. Zabawki pochodzą z najbardziej znanych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce tzn. z żywieckiego, kieleckiego, rzeszowskiego i myślenickiego. Wśród eksponowanych zabawek znajdują się m.in. drewniane koniki w różnych wersjach – konie z bryczkami, konie z jeźdźcami, konie z wozami drabiniastymi, konie na biegunach i in. Prezentowane są również bardzo popularne „zabawki na patyku” – ptaki i motyle klaszczące skrzydłami, karuzelki z obracającymi się tańczącymi parami, konikami, wiewiórkami i in. Na ekspozycji zobaczyć ponadto można trzaskające i skaczące kółka, drewniane samoloty, samochody i traktory, wózki i kołyski dla lalek oraz same lalki, wykonane z tkaniny oraz masy termozgrzewalnej.

Wśród zabawek glinianych znalazły się głównie gwizdki, okaryny i grzechotki.W zależności od wyobraźni twórcy przybierały one charakterystyczne dla całej kultury ludowej kształty zwierząt, ptaków i ludzi. Najprostsze gwizdki, prezentowane na wystawie wydają dźwięki jednotonowe, są również gwizdki na wodę oraz okaryny, na których można zagrać już dość skomplikowane utwory muzyczne.

Wystawa „Kolorowy świat zabawek” czynna będzie do 28 września. Serdecznie zapraszamy.

 IMG_1223  IMG_1255
 IMG_1241