AD AB AC AA AJ
AI AE AF AG AK

Krótką charakterystykę ekspozycji i informację o imprezach towarzyszących można uzyskać rozwijając niniejszy wpis (poniżej)!

Ekspozycja „Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu” przedstawia  fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa znane rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich. Zawirowania dziejowe spowodowały, że kolekcja ta uległa rozproszeniu, w większości trafiając za granicę. Dzięki współpracy z Muzeum Polskim w Rapperswilu, w zbiorach którego znajdują się dzieła sztuki i rzemiosło artystyczne z kolekcji, zgromadzonej w przedwojennej Łodzi przez Silbersteinów i Poznańskich oraz ich potomków na emigracji, zaistniała możliwość prezentacji dzieł w Polsce.
Muzeum Miasta Pabianic jest drugą placówką muzealną w Polsce, która eksponuje tę wartościową kolekcję. Pierwotnie wystawiano dzieła z kolekcji przekazanej do Muzeum Polskiego w Rapperswilu przez Izę Marię de Landsberger z domu Poznańską w Muzeum Miasta Łodzi, czyli w dawnej siedzibie rodu – pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej15. Był to jakby symboliczny powrót kolekcji do miasta, w którym się narodziła. Przywiezione do Łodzi dzieła zostały poddane konserwacji, przeprowadzonej przez specjalistów z poszczególnych dziedzin, dzięki czemu odzyskały one dawną świetność, a w wielu przypadkach ujawniły wiele historycznych ciekawostek.
Na wystawie znajdują się cenne pod względem artystycznym i historycznym dzieła sztuki (malarstwo, rzeźba, tkanina, rzemiosło artystyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku) autorstwa wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta, Piotra Michałowskiego, Olgi Boznańskiej, Juliana Ceglińskiego, Wacława Szymanowskiego, Zygmunta Ajdukiewicza, Antoniego Kozakiewicza, Juliana Fałata, a także związanych z Łodzią autorów żydowskiego pochodzenia: Artura Szyka, Samuela Hirszenberga , Maurycego Trębacza czy Henryka Glicensteina.

Wystawa czynna jest do 16 kwietnia 2016 roku .

 Program towarzyszący:

 „Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu”

ekspozycja przygotowana przy współpracy Towarzystwa Rapperswilskiego w Warszawie,

od 26 lutego do 16 kwietnia 2016 r.

Wykłady:

Ewy Derkacz – Królewskiej i dra Łukasza Grzejszczaka

„Damy z portretów. O portretach Teresy Silberstein i Izy Marii Poznańskiej de Landsberger”

5 marca (sobota) 2016 r., godz. 12.00

Stary Rynek 1, dwór, Pabianice

 

dr hab. Hanny Krajewskiej

„Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu”

9 marca  (środa) 2016 r. , godz. 18.00

Stary Rynek 1, dwór, Pabianice

 

 Cezarego Pawlaka

„Mecenat artystyczny łódzkich rodzin fabrykanckich Silbersteinów i Poznańskich – historia, kolekcja, dziedzictwo”.

19 marca (sobota) 2016 r. , godz. 12.00

Stary Rynek 1, dwór, Pabianice

 

 

Wstęp wolny.

 

Zapraszamy