szablon-zapro3Wystawa “Wiwat Polonia! Ślady Polaków w Afryce…” poświęcona jest obecności Polaków w Afryce na przestrzeni dziejów, a także afrykańskim kulturom, wśród których naszym rodakom zdarzyło się żyć i pracować.
Na ekspozycję składają się wybrane sylwetki polskich lekarzy, nauczycieli, podróżników i kolekcjonerów (w tym również i pabianiczanina) oraz gromadzone przez nich zbiory.
Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się wiele unikalnych przedmiotów, m.in. maski, korony, fetysze, figurki, kompletny strój czarownika a nawet ożaglowana morska łódź. Pochodzą one z wielu grup etnicznych (m.in. Czokwe, Kuba, Joruba i Makonde) zamieszkujących tereny Afryki Subsaharyjskiej. Ciekawostką są również pamiątki po wyprawie do Kamerunu, jaką ponad 130 lat temu podjął Stefan Szolc-Rogoziński.

Wystawa przygotowana jest ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i zbiorów prywatnych kolekcjonerów. Warto wspomnieć, iż część zbiorów prezentowanych na wystawie znalazła się po raz pierwszy poza swoją macierzystą placówką.

Wystawa będzie czynna do 31 marca 2015 r.

3  1 12 9
 10  8  7 6 (2)