Od 26 maja 2020 r. Muzeum Miasta Pabianic zaprasza do zwiedzania interaktywnej wystawy „Wszystko jest liczbą”. Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości wzory, rysunki czy liczby? Zwiedzając tę wystawę przekonamy się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka. Bo przecież… wszystko jest liczbą.

IMG_20200409_133039 IMG_20200409_133027 IMG_20200409_135023

Jest to już piąta ekspozycja z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą mamy przyjemność gościć w naszej instytucji. Składa się ona z 35 stanowisk umożliwiających wykonanie ponad 60 doświadczeń, które udowodnią obecność matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnią wiele zasad panujących w otaczającym nas świecie. Zwiedzający przekonają się, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie. Matematyka to nauka o kształtach i liczbach, dlatego wystawę podzielono na dwie części: Język natury i Liczby wokół nas.

Język natury

Badaniem i opisywaniem własności figur geometrycznych i związków zachodzących między tymi figurami zajmuje się geometria. To jedna z najstarszych dziedzin nauki. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego i jest połączeniem słów geo – ziemia i metros – mierzyć. Na „geometrycznej” części wystawy prezentowane są m.in. takie zagadnienia jak: geometria rzutowa, matematyka w kartografii, twierdzenie Pitagorasa. Nie zabrakło też informacji dotyczących wielościanów i krzywych stożkowych, a także tematyki współczesnej – faktów związanych z topologią czy teorią fraktali.

Liczby wokół nas

Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie to podstawowe działania matematyczne. Ekspozycja pokazuje, że obliczenia te możemy wykonywać w różny sposób np. używając suwaka logarytmicznego. Ważną umiejętnością jest też możliwość zapisywania liczb. Dawniej najszybszym sposobem było rysowanie lub nacinanie kresek, jednak przy dużych wartościach taki system nie sprawdzał się. Przełomem okazał się system pozycyjny, taki jak używany przez nas system dziesiętny czy dwójkowy (do zapisu liczb używamy tylko dwóch znaków np. 0 i 1). Te i inne zagadnienia zaprezentowane są w tej części w formie opisu i eksperymentów do samodzielnego przeprowadzenia.

Ekspozycja odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.

Autor scenariusza i kurator wystawy – dr Maciej Kluza MUJ. Konsultacja naukowa: dr Krzysztof Ciesielski – Instytut Matematyki UJ, dr Zdzisław Pogoda – Instytut Matematyki UJ, dr Anna Widur – Studium Pedagogiczne UJ, doradca metodyczny Miasta Krakowa.

Kurator wystawy w Muzeum Miasta Pabianic: Justyna Ruszkiewicz: edukacja@muzeum.pabianice.pl,

tel. (42) 215 39 82 wew. 24.

Otwarcie ekspozycji zaplanowane na 12.03.2020 r. zostało odwołane. Po ponownym otwarciu muzeów zachęcamy do jej zwiedzania od 26.05.2020 r. Czynna jest do 14.08.2020 r.

Zwiedzający wystawę interaktywną „Wszystko jest liczbą” zobowiązani są do: zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk płynem umieszczonym przy wejściu, do nałożenia rękawiczek, zachowania co najmniej 2-metrowej odległości między zwiedzającymi (z wyłączeniem osób mieszkających razem).