4 kwietnia 2018 r. w Muzeum odbył się finał X Powiatowego Konkursu Ornitologicznego dla młodzieży. Podobnie jak przed rokiem, organizacji konkursu podjęły się Muzeum Miasta Pabianic (przygotowanie i przeprowadzenie konkursu, zakup połowy nagród) oraz Powiat Pabianicki (zakup reszty nagród). Tegoroczna, jubileuszowa edycja okazała się rekordowa jeśli chodzi o frekwencje – wzięło w niej udział ponad 70 młodych adeptów ornitologii z Dłutowa, Pabianic, Piątkowiska, Pawlikowic, Petrykoz, Kalina, Rzgowa i Woli Zaradzyńskiej. Uczestnicy startowali w trzyosobowych zespołach podzielonych na dwie kategorie wiekowe, z których pierwsza obejmowała uczniów młodszych klas szkoły podstawowej (IV-VI), a druga klasę VII i pozostałe jeszcze dwie klasy gimnazjum. W pierwszej kategorii zwyciężyła drużyna z SP nr 14 w Pabianicach, a w drugiej uczniowie VII klasy SP w Rzgowie. Poniżej kilka zdjęć z imprezy (fot. A. Walczak).

ko2 ko3 ko4 ko5 ko6
                      ko7 ko8 ko9 ko10 ko11