30 listopada 2017 miało miejsce sympatyczne dla nas i ważne wydarzenie – seminarium i promocja książki na temat stanowiska archeologicznego w Siemiechowie, które odbyły się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Stanowisko kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich Siemiechów 2 nad Wartą było badane przez wiele lat przez kustosz Muzeum Miasta Pabianic p. Marię Jażdżewską, a zabytki z tych badań znajdują się właśnie w naszym muzeum.

Materiały były już częściowo publikowane w miarę ich odkrywania przez autorkę badań jako artykuły w prasie naukowej. Teraz zostały zebrane w całość wraz ze szczegółowymi analizami specjalistycznymi i opublikowane w formie książki; omówiono materiały zarówno z osady jak i z cmentarzyska w Siemiechowie. Dokonał tego zespół archeologów – Maria Jażdżewska i Wojciech Siciński – oraz antropolog Anna Zielińska, archeozoolog Anna Gręzak i geomorfolog Piotr Kittel. Publikacja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego.

Szczęśliwi posiadacze książki mieli okazję uzyskać autografy od autorów obecnych na spotkaniu 🙂

Z publikacją można zapoznać się w Dziale Archeologicznym Muzeum Miasta Pabianic.

Siemiechów 2 - książka okładka przód Siemiechów 2 - książka okładka tył 201711301604a