Kilka tygodni temu zachęcaliśmy Państwa do wzięcia udziału w projekcie Łódzkiego Domu Kultury: “Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych”. W jego ramach powstały fantastyczne materiały – publikacje oraz filmy, dotyczące lokalnej architektury 8 miast województwa łódzkiego, którymi ŁDK chce się z Państwem podzielić (szczegóły po rozwinięciu wpisu)
Każda z publikacji (dostępnych pod adresem: https://drive.google.com/…/149AcUEl4121Lfzcf…) składa się z następujących części:
– przewodnik po lokalnej architekturze
– scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas szkół podstawowych I-III
– scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas szkół podstawowych IV-VI
Autorką przewodników jest Maria Nowakowska – właścicielka marki “Łódzki detal”, popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest.
Autorką scenariuszy jest Anna Mrozińska-Szmajda – polonistka, animatorka kultury i edukatorka.
Filmy powstałe w ramach projektu stanowią podsumowanie informacji zebranych w przewodnikach oraz scenariuszach zajęć, a także wzbogacają je o nowe treści. Można obejrzeć je tutaj: https://www.youtube.com/playlist…
Na kanale YouTube Łódzkiego Domu Kultury można również obejrzeć nagranie ze szkolenia stanowiącego swoiste podsumowanie projektu (https://www.youtube.com/watch?v=apL7fMQeS70&t=5277s). W trakcie spotkania, Maria Nowakowska (Łódzki Detal) opowiedziała o roli, specyfice oraz pochodzeniu zdobień architektonicznych, a także zaprezentowała przykłady tego rodzaju dziedzictwa, które można podziwiać w wielu mniejszych i większych miejscowościach województwa łódzkiego. W drugiej części szkolenia dr Karolina Kołodziej (Instytut Filologii Polskiej UŁ) przedstawiła natomiast, w jaki sposób potencjał detalu architektonicznego można wykorzystać w edukacji szkolnej, regionalnej i zainspirowała uczestników do kreatywnej pracy z najmłodszym odbiorcą.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.